Tanıtım Filmi Nasıl Yapılır?

Tanıtım Filmi Nasıl Yapılır?

Tanıtım Filmi çekimi bir firma- kişi ya da kurumun kendine ait spesifik özelliklerini video çekimi çalışması ile anlatması çalışmasıdır. Bir firmanın fotoğraf çekimi, grafik ve ikon-imaj çalışmalarının yerine veya bunların sonrasına tanıtım filmi çekimi ya da tanıtım videosu hazırlatması günümüz dijital çağı içerisinde artık bir zorunluluk haline gelmiştir.

Tanıtım filmi çekimi, profesyonel film prodüksiyon firmaları tarafından yapılan bir pazarlama faaliyetidir. Tanıtım filmi ve reklam filmi çekimlerinde film prodüksiyon firmalarını birbirinden ayıran en önemli fark firmanın tecrübesidir.

Bir firmanın sadece yapıyor olması o firmanın iyi tanıtım filmleri yapacak olduğu anlamına gelmemektedir. Film prodüksiyon hizmetleri çok geniş bir alana sahiptir; bu yüzden firmaların reklam filmi çekimi, uzun metraj film çekimi ya da özellikle klip çekimi yapabiliyor olmaları yapacakları tanıtım filmi çalışmasının daha zengin unsurlara sahip olacağı anlamına gelmektedir.

Kısaca tanıtım filmi çekimi yaptırmadan önce çalışacağınız firmayı seçerken firmanın referansları ve yaptığı örnekleri incelemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Tanıtım Filmi ve Reklam Filmi Arasındaki Fark Nedir?

Reklam filmi çekimi, tanıtım filmine oranla daha meşakkatli bir çalışmayı gerektirmektedir. çalışmasında firmanın pazarlama profili ve hedef kitlesi çok önemlidir. Bu yüzden tanıtım filmi çeken firmalar içinden ancak birkaç tanesi nitelikli reklam filmi çekimi yapabilmektedir.

Reklam filmlerinde kurgudan ziyade senaryo önemlidir. Yazılan senaryoya göre doğru kast seçimi yapılmalıdır. Her reklam oyuncusunun hitap ettiği bir hedef kitle vardır. Bu kitle, firmanın pazarlama profiline denk düşüyorsa cast seçimi doğru yapılmıştır diyebiliriz. Aksi bir durumda, reklam filmi ilgi görmez ya da firmanın marka bilinirliğini aksi yönde etkileyebilecek durumlar oluşturur.

Genellikle firmalar reklam metinlerini ajanslar üzerinden oluştururlar. Reklam ajansları da taşeron yönetmen ya da film yapım şirketleri ile anlaşarak profesyonel bir reklam filmi çalışmasına imza atmaktadırlar.

Kısa Tanıtım Filmi İçin Oluşturulacak Yön Haritası

 • – BRİEF; Müşteri ile yapılacak toplantıda hazırlanacak videoyla ve tanıtım filmi ile ilgili stratejik hedefler belirlenir. Ürünün veya hizmetin bilgileri alınır. Tanıtılacak hizmetin veya ürünün kapsamı belirlenir. Brief ilk aşamada çok önemlidir. Çünkü tanıtımı yapılacak markanın ikili toplantıda, şirket veya ürün profili ile ilgili vereceği tüm bilgiler tanıtım filmine yansıyacaktır.
 • – HEDEF KİTLE ANALİZi; Videonun etki alanında kalan paydaş grubunuzla ilgili kitle analizi raporlanır. Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin kitlesi ölçülür. Rakip analizi yapılır ve en etkili içerikle hitap edeceğiniz kitle ölçülür.
 • – DOKÜMAN; İşletme, ürün ya da markanıza ait tüm görsel ve metin içeriği tarafımıza iletilir. Gerekirse firma web sitesinden örnek metinler alınır ve üzerinde çalışılarak geliştirilir.
 • – SENARYO; Vermek istediğiniz mesajları kapsayan senaryo hazırlanır ve önerilerimiz onayınıza sunulur. Senaryo aşamasında elde edilen dokümanlarla kapsamlı bir metin çalışması yapılır.
 • – METİN YAZIMI; Senaryo kapsamında metin yazarlarımız tarafından seslendirme metinleri hazırlanır. Metin çalışması senaryonun tamamını kapsayacak şekilde özenle ve titizlikle hazırlanır. Çünkü kitlenize hitap edecek cümleler bu çalışma ile belirlenir.
 • – PRODÜKSİYON; Belirlenen tarihlerde profesyonel yapım ekibimiz çekimleri gerçekleştirir. Çekimler, tanıtımı yapılacak firmanın bütçesine göre şekillenir. Kullanılacak ses, kamera ve ışık ekipmanları titizlikle seçilmelidir.
 •  SESLENDİRME; Dublaj sanatçıları tarafından istenilen tüm dillerde seslendirmeler gerçekleştirilir. Seslendirme hedef kitleniz için oluşturulan metinlerle yapılır, seçilecek ses özenle ve markanıza en uygun olacak şekilde belirlenir.
 • – KONSEPT TASARIMI; Projeniz için grafik tasarımlar, 2D ve 3D animasyonlar, görsel efektler hazırlanır. Çekimin yapılmasının yanı sıra kurgu montaj aşamasında hazırlanacak grafikler tanıtım filminin kalitesini yansıtmaktadır. Bu bağlamda kurgu montaj işin en önemli kısmıdır.
 • – MÜZİK PRODÜKSİYONU; İsteğe göre, projeniz için tüm hakları size ait müzik prodüksiyonları gerçekleştirilir. Müzik filmin en önemli yapı taşıdır. Müzik seçimi yaparken senaryo, seslendirme ve metin ile uyumlu olmalıdır.
 • – KURGU / MONTAJ; Projeniz en yüksek etkiyi yaratacak kurgu ile en kısa sürelerde ve görsellikte kurgulanır.
 • – STREAMİNG; Video projeniz talep ettiğiniz tüm mecralar için en uygun format ve kalitede tarafınıza teslim edilir. Tanıtım Filmi